تبلیغات
ایها السالکین - درس اخلاق[جلسه ی ششم]
قال رسول الله(ص):همانا من برای تکمیل مکارم اخلاق مبعوث شده ام.

بسم الله الرحمن الرحیم

 

موضوع جلسه قبل این بود كه قرآن با زبان فطرت صحبت می‌كند و هر كس با توجه به

استعداد خودش از آن بـهره می‌گیرد، جدا از مسأله امتیازات شخصی از ظواهر این عالم كه

هر كس دارد (هیكل و ثروت و مقام و سواد و ...) ممكن است حتی چوپانی بی‌سواد در

بیابان، همان خوابیدن را با آن پاكیزگی فطرت خود عمیق‌تر توجه می‌كند. تمام وجودش در

اینكه صفر و هیچ است و قدرتی بر او حكومت می‌كند، بیشتر درمی‌یابد. ای بسا با

سوادی كه آن سواد را برای خود امتیازی می‌داند، همین امتیاز دانستن نمی‌گذارد توجه و

دقت به فطرت داشته باشد و همین مقدار مشغول زاویه انحرافی شده و نور مستقیم فطرت

دقیقاً بر آن نقطه نمی‌تابد و لذا هیچ تأثیری هم برایش ندارد.

خداوند در تعریف خواب، چه اسرار آمیز تعریف می‌كند كه:

«اللَّهُ یَتَوَفَّى الْأَنْفُسَ حِینَ مَوْتِها وَ الَّتِی لَمْ تَمُتْ فِی مَنامِها فَیُمْسِكُ الَّتِی قَضى عَلَیْهَا الْمَوْتَ وَ یُرْسِلُ الْأُخْرى إِلى أَجَلٍ مُسَمًّى إِنَّ فِی ذلِكَ لَآیاتٍ لِقَوْمٍ یَتَفَكَّرُونَ»

اخلاق و علم و عقاید و تربیت، همه در همین آیه جمع شده و هر چه [انسان] عمیق‌تر با گوش فطرت گوش كند بیشتر در‌می‌یابد.

توفـّی:   یعنی تا آخرین ذره چیزی را اگر ذره‌ای هم مانده همه را بكشی و بلیسی و تمام كنی و نَمی هم نگذاری. وقتی می‌گوییم فلانی دین خودش را ایفا كرد، یعنی تمام جزئیات را هم پرداخت كرد. مثلاً دین او 50025 تومان بود و یك صفحه پاكت نامه هم روی آن بود. یعنی آن پول خرد را هم پرداخت كرد و حتی آن پاكت نامه را هم كه روی آن بود پرداخت كرد و یك پركاهی هم باقی نماند. اما یك وقت می‌گوییم فلانی دین خود را ادا كرد؛ یعنی پول را پرداخت، اما خرده‌ها و جزئیات را ممكن است ول كند.

[ترجمه آیه:] «خداوند است كه وقتی كسی می‌میرد، روح او را می‌گیرد (اینچنین گرفتنی كه ذره‌ای از آن هم در بدن باقی نمی‌ماند) و آنـهایی كه نمی‌میرند وقتی كه می‌خوابند.»

در این آیه خداوند به طور صریح و روشن، مرگ را با خواب یكی فرموده (در هر دو، نفس ایفا می‌شود).

 

·        قرآن عالِمی تربیت می‌كند كه او را بشكند. (در بحث شناخت شناسی خواهیم رسید)

 

[ادامه ترجمه مفهومی آیه]: «و اما آنـهایی كه نفسشان را گرفت، دو قسم هستند: یك قسم آنـهایی هستند كه اتفاقاً اجلشان در همان خواب فرا می‌رسد پس نفس را نگه می‌دارند و برنمی‌گردد. و قسم دوم: (دیگران را) نفسشان را دوباره برمی‌گردانند تا آن لحظه كه اجل حتمی رسید، برای همیشه بیرون می‌آید. «البته كه در آن، البته آیاتی است برای قومی كه تفكر می‌كنند.» (نه برای همه كس!)

پس خواب را نوعی موت معرفی فرمود، آن هم اینكه تمام موجودیت را به عالم دیگر منتقل می‌كند.

 در آیات دیگر، بحث رؤیا را مطرح می‌كند كه اگر خدا اجازه بدهد، شخص در عالم رؤیا از آن عالم بهره‌مند است. (البته همان اندازه كه خدا اجازه دهد.) قرآن از زبان حضرت ابراهیم(ع) می‌فرماید:

«قالَ یا بُنَیَّ إِنِّی أَرى فِی الْمَنامِ أَنِّی أَذْبَحُكَ فَانْظُرْ ما ذا تَرى.» صافات (102).

«من دیدم كه در خواب سر تو را می‌برم پس نظر تو چیست؟»

در اینجا حضرت ابراهیم(ع) همان حضرت اسماعیل(ع) را در عالم دیگری می‌بیند. پس معلوم می‌شود انسان در هر عالمی كه قرار می‌گیرد، بدنی دارد مخصوص نظام آن عالم. بی‌شمار عالم داریم. البته بعضی از بزرگان عوالم را به طور كلی تقسیم‌بندی كرده‌اند و می‌گویند سه عالم داریم. اما اگر جزئی‌تر تقسیم كنیم بعضی می‌گویند مثلاً هزار عالم داریم.

اما اجمالاً روح انسان وارد هر عالم می‌شود، تحت نظام آن عالم زندگی می‌كند. وقتی روح من در عالم طبیعت زندگی می‌كند از این نظام تبعیت می‌كند و داخل بدنی می‌شود كه از جنس این عالم است و در عالم رؤیا داخل بدنی می‌شود كه مخصوص آن عالم است.

مثلاً بدنی كه در این عالم است، نمی‌توانیم دستمان را پشتمان بپیچانیم. در حالیكه در عالم رؤیا، ای بسا بدن آنقدر وسعت دارد كه به راحتی این پیچ را می‌خورد. در این عالم، باید مسیرِ مكان را داخل در یك زمان، كه تحت سیطره هر دو هستیم، طی كنیم. در حالیكه در آن عالم ضرورتاً این گونه نیست. یك لحظه در عالم رؤیا می‌بینیم كه در مشهد در حال زیارت هستیم؛ لحظه بعد در تـهران در حال ناهار خوردن، در خانه عمو هستیم. در عالم رؤیا، طی مسیر مكان هم می‌تواند تسلیم زمان باشد و هم اینكه هیچ یك نباشد؛ نه مكان و نه زمان. مثلاً ممكن است همان مسیر بین مشهد و تهران را در عالم رؤیا با پای پیاده و پس از طی سالها و زمانهای طولانی و با مشقات فراوان طی كنیم.

در عالم رؤیا انسان می‌بینید كه دوستش مورچه‌ای است كه افتاده در زیر پای مردم و له می‌شود؛ اما معلوم است كه در عین حال آن مورچه فلان شخص است. آن نظام آنقدر وسعت دارد كه فرد می‌تواند با همچون بدنی وارد آن عالم شود و زندگی كند. این مربوط به وسعت و لطافت آن عالم است.

در این عالم اگر چشم درآمد، دیگر درآمد؛ اما بدن آن عالم، اینگونه نیست. چشم فرد، ده بار درآمده است با عذاب و یازدهمین بار باز هم چشم دارد. مثل نظام این عالم نیست.

در این عالم هم میله چدنی مثل فنر نیست، یك میله چدنی در اثر ضربه، خرد می‌شود. اما فنر می‌تواند هزار بار ضربه و فشار را تحمل كند و باز هم قابلیت ضربه و فشار را دارد.

در آن عالم هم جنس بدن طوری است كه به تناسب آن عالم است و یك فنریت خاصی دارد (به تناسب مثالی كه زدیم). آن امری كه در این عالم، محال  است، در آن عالم، ممكن و حتی طبیعی است.

پس ما نه تنها وقتی از این بدن جدا شدیم، از بین نرفتیم، بلكه داخل نظام و بدنی شدیم كه آن بدن، بسیار لطیف‌تر و پیچیده‌تر از بدن این عالم است.

آن بدن چه جور بدنی است، بعداً مفصلاً بحث خواهد شد؛ فعلاً یك مقدمه می‌آوریم: آن بدن از جنس این اعمال خودمان است. مثلاً در خواب می‌بینیم كه در بیابانی زندگی می‌كنیم و حیوانات وحشی حمله می‌كنند و منظره بسیار وحشتناكی است. این بدن مادی ما جنسش از ماده است؛ اما آن بدن از جنس عمل ماست. من در این عالم، گناهی كرده بودم كه این گناه، بصورت آن منظره وحشتناك، درآمده است. وقتی كه من وارد آن عالم شدم، اگر اجازه بدهند كه باطن عملم را ببینم، می‌بینم. این باطن عمل همین الآن هم با من است اما قابل حس برای من نیست. همه حالات این عالم انعكاس این عالم است. مثلاً در این عالم، توبه عمیقی كرده‌ام، ناگهان بعد از آن عذاب‌ها و وحشت‌ها می‌بینم كه دوستی آمد و مرا از آن نجات داد و به باغی برد و كلاً آن عذاب‌ها از یاد رفت و اثری هم از آن نماند.

یا اینكه در این عالم توبه ضعیفی كرده‌ام در آن عالم، از عذاب رها می‌شوم و وارد باغ زیبا می‌شوم، از باغ لذت می‌برم اما عذاب آن بیابان هم با من است.

یا اینكه در این عالم، توبه كرده‌ام اما لذت گناه هم هست. در عالم رؤیا در باغ وارد شده اما خاطره وحشتناك آن بیابان هم هنوز با او هست. تازه این زمانی است كه مقدار بسیار كمی از بطن عمل، نمود پیدا می‌كند. عالم رؤیا عالم بسیار پایینی نسبت به عالم برزخ است و لذا نمودی هم كه ظهور می‌كند (باطن اعمال) بسیار ضعیف است. نه اینكه كل حقیقت ماست كه آنجا ظهور می‌كند. حال آن بدنی كه در برزخ است چه اوضاعی دارد؟!

یك پرده كنار رفته این احساس را لمس می‌كنم. استدلال و برهان فلسفی نمی‌خواهد بلكه با همه وجودم، الآن هم كه به این عالم آمدم همه‌اش در یادم است. این روشن می‌كند كه منهای این بدن مادی، بازهم زندگی هست. چه كسی می‌تواند بگوید به من ثابت كنید كه عالم برزخ وجود دارد؟

آزمایش آن دانشمندانی كه در قبر فرد پس از مرگش دستگاه ضبط صوت و ... كار می‌گذارند وبعد می‌گویند ما بررسی كردیم فشار قبر و نكیر و منكر و ... اصلاً اتفاق نمی‌افتد. این آزمایشات، چقدر بچه‌گانه است. اگر اینگونه است خوب برای خواب هم دستگاه بگذارید و آنچه را كه فرد در عالم رؤیا می‌بیند ثبت كنید و نشان بدهید. فشار قبر و باز شدن دری از جهنم و دری از بهشت كه در این قبر خاكی نیست؛ این كه می‌ماند و می‌پوسد.

این كارها و آزمایشات بچه‌گانه برای این است كه از منبع وحی اطلاعی ندارند و خیال می‌كنند كه مركز شناخت، فقط مغز است. خود وحی مركز شناخت قوی است و معجزه است.

وحی، با اطمینان، واقعیتی را می‌فرماید. كوتاه، اما مطمئن باش و برو.

پس از این آیه فهمیدیم كه در عالم دیگر (رؤیا) صورت بسیار ضعیفی از باطن اعمال را نشان می‌دهند و [این مطالب] نشان می‌دهد كه روح منهای بدن می‌تواند زندگی كند.

در سوره یوسف به یك صورت دیگر از رؤیا اشاره دارد: «إِذْ قالَ یُوسُفُ لِأَبِیهِ یا أَبَتِ إِنِّی رَأَیْتُ أَحَدَ عَشَرَ كَوْكَباً وَ الشَّمْسَ وَ الْقَمَرَ رَأَیْتُهُمْ لِی ساجِدِینَ» یوسف (4).

«البته من دیدم یازده ستاره و خورشید و ماه، دیدم كه آنها به من سجده می‌كنند.» آیا در این عالم ممكن است چنین چیزی اتفاق بیفتد؟ اما این در عالم رؤیا تحقق پیدا كرده است. نظام آنجا طوری لطیف است كه خورشید و ماه و ستاره سجده كردند.

مطلب دوم كه دقیق‌تر هم هست، این هست كه حضرت یعقوب وقتی خواب را تعبیر می‌كند، می‌فرماید:

«خورشید پدرت است. ماه مادرت است و ستارگان، برادرانت.» یعنی یك رابطه بسیار دقیق و پیچیده‌ای است بین این رؤیا و عالم ماده.

در این عالم هم، اگر انسان، آب را جز در دمای زیر صفر نمی‌دید كه به صورت یخ است و مانند سنگ، اگر برای اولین بار به او می‌گفتی كه این ماده خود به خود می‌تواند از یك شیشه بسیار باریك بالا رود و حتی دست را هم بسوزاند، به هیچ وجه نمی‌توانست بفهمد و می‌گفت این ماده را كه اگر ول كنیم می‌افتد. پس چگونه ممكن است خود به خود بالا رود، آن هم از شیشه بسیار باریك، یا چگونه ممكن است بسوزاند. یعنی در هر نظامی وارد شود، تحت فرمان آن نظام است. اما در غیر این نظام اگر غیر آن شكل باشد، غیر طبیعی است.

ما [در فهم اینگونه مسائل] در نظام زیر صفر درجه گیر كرده‏ایم و می‏خواهیم نظام بالای 100 درجه را با این نظام تحلیل كنیم! و حتی بعضی روشنفكرانه می‏نشینند و حقایق آن عالم و قیامت و ... را مسخره می‏كنند!! كسی كه با فطرت به حقیقت عالم و وحی نرسیده، فهم این مطالب برایش ممكن نیست.

پس تا اینجا نتیجه گرفتیم كه:

·        نظام‌ها باهم ارتباط مستقیمی دارند.

·   ارتباط، طوری است كه هر كدام وارد هر نظامی شد، صورت آن نظام را به خود می‌گیرد. (صورت، تحت قوانین نظام آن عالم ظهور می‌كند).

 

مثلاً فردی در این عالم برای امتیازات خیالی خود تكبر می‌ورزد و در آن عالم [عالم رؤیا] مورچه‌ای است كه له می‌شود زیر دست و پا. آن هم اینكه مشخص است كه آن مورچه چه كسی است و آن هم اینكه له شدن طوری نیست كه له شود و از بین برود؛ بلكه ده بار له می‌شود و باز هم بدن وجود دارد.

 

آیات در این مورد زیاد است:

خواب هم‌زندانی‌های حضرت یوسف(ع)، خواب پادشاه مصر زمانیكه حضرت یوسف(ع) در زندان است و ...

v   نكته‌ای درباره تعبیر خواب:

وقتی حضرت یوسف(ع) در زندان است، دو نفر از هم‌زندانی‌های حضرت یوسف(ع) به او می‌گویند كه خوابی دیده‌ایم؛ این خواب را برای ما تعبیر كن. حضرت یوسف(ع) به یكی از آنها می‌گوید كه تو از زندان آزاد خواهی شد و خمر سلطان را خواهی فشرد و به دیگری می‌گوید كه تو را به دار خواهند آویخت و پرندگان از سر تو خواهند خورد.[یوسف، 36 الی 41]. شخصی كه حضرت یوسف(ع) به او گفته بود تو را به دار خواهند آویخت، می‌گوید كه من دروغ گفتم و چنین خوابی ندیده‌ام. اما حضرت یوسف(ع) می‌فرماید: آنچه كه تعبیر كردم، خواهد شد.

 

چه نكته‌های دقیقی در این عالم هست؟! خواب منبع شناخت بسیار مهم است. البته خواب، حجت شرعیه نیست. اگر پیامبر هم [در خواب] بیاید و بگوید كه فلان كار را بكن، حجت شرعیه نیست. اما در كشف حقایق و معارف، یك منبع بسیار مهم است؛ آن هم مستقیماً از طرف فطرت.
طبقه بندی: جزوه ی معرفت نفس و فطرت، 
نگارش در تاریخ شنبه 26 شهریور 1390 توسط العبد العاصی | نظرات ()
درباره وبلاگ

سلام و رحمة الله.این وبلاگ در نظر دارد جزوه،فایل های صوتی،مطالب و سخنرانی های اخلاقی تربیتی بزرگان را در اختیار شیفتگان و سالکان سیر الی الله قرار دهد تا عاشقان حضرت حق با استفاده از مطالب تربیتی و رهنمودهای عارفانه ی بزرگان این راه را طی نمایند .وبلاگ علاوه بر این رهنمودها، مطالب ودرس های اخلاقی وعرفانی شاگردان آیت الله سعادت پرور را در اختیار علاقمندان قرار خواهد داد.ان شاءالله
التماس دعا
پست الکترونیک
تماس با مدیر
موضوعات
آخرین مطالب
جستجو
آرشیو مطالب
نظر سنجی
نظر شما در مورد این وبلاگ

نویسندگان
صفحات جانبی
پیوند ها
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

  نرم افزار مدیریت اطلاعات شهدا -ایثار